Któż z nas nie doświadczył w swoim życiu sytuacji, kiedy szybko była potrzebna mu określona kwota pieniędzy, a przelew miał pojawić się dopiero za pewien czas albo suma, na jaką miał być wykonany, okazywała się niewystarczająca? Co robić w takich okolicznościach – poprosić o pomoc rodzinę bądź znajomych, zdecydować się na wysoko oprocentowaną pożyczkę typu „chwilówka”?
Najsensowniejszym wyjściem będzie jednak udanie się do instytucji bankowej. Wzięcie kredytu będzie łączyć się oczywiście z większą liczbą procedur niż miałoby to miejsce w przypadku natychmiastowej pożyczki, którymi chlubią się instytucje para bankowe, aczkolwiek realia spłaty okażą się o wiele bardziej korzystne i zwyczajnie atrakcyjniejsze (mniejsze oprocentowanie rat, dłuższy okres spłaty itp.).
Bank, zazwyczaj przed udzieleniem nam wsparcia finansowego w którejkolwiek postaci, zobowiązany jest do zweryfikowania naszej zdolności kredytowej. Opisuje się ją na bazie wielkości oraz systematyczności dochodów z różnorodnych źródeł, a jeszcze obecnych obciążeń rachunku, jakie mamy (na przykład wielkości rat spłacanych pożyczek itp.). Zdolność kredytowa ma bezpośredni wpływ na to, jakiej wielkości świadczenie bank jest w stanie nam przyznać. Jeśli jednak stwierdzi, że nie mamy zdolności kredytowej – z reguły uzyskamy decyzję odmowną także nie uzyskamy kredytu w ogóle. Co ważne jednak – poszczególne banki wyliczają zdolność kredytową, biorąc pod uwagę nierzadko inne elementy lub różnie analizując ich znaczenie.
Istnieje sporo wariantów kredytów, aczkolwiek z reguły przyznawane są one – w odróżnieniu od pożyczek – udzielane na poszczególny cel. Niewielkiej gotówki możemy zatem potrzebować na przykład na zakup nowego auta.
Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu kredytowania warto jest porozmawiać z doradcą finansowym, którego zadaniem jest doradzenie nam, jaka postać pożyczki okaże się nadzwyczaj odpowiednia do naszych potrzeb.