Sterownik PLC to narzędzie które powstało z myślą o skutecznym zarządzaniu działaniem określonego układu technologicznego. Z reguły stworzone jest z programowalnej części pamięci , a oprócz tego stosownej ilości elementów na wejściu , a ponadto wyjściu. Dzięki temu jest w stanie zbierać odpowiednie i niezbędne informacje na temat stanu pracy czy również wyników zaprogramowanego cyklu.
Historycznie wymaganie stworzenia zarządzanych sterowników PLC związana jest ściśle z redukcją niezbędnej ilości obsługi do sprawdzeniu procesu. Pierwsze zaprogramowane i wdrożone rozwiązania działały na zasadzie wykonywania aplikacji w pętli, dzięki czemu mogły realizować dany procesu od podstaw do końca poświęcając własny czas potem go wznawiając.
Dalszy postęp sterowników związany był ściśle z wdrożeniem możliwości edycji zaprojektowanego na początku kodu. Dziięki temu sterowniki nabyte raz stawały się nadto elastyczne na przyszłe procesy produkcyjne.
Każdy ze sterowników przygotowany jest do pracy w sposób krokowy, tj. wykonuje właściwie każdy etap w zaprojektowanym cyklu, sprawdzając i przechodząc dalej. Dzięki temu operator może na bieżąco modernizować wynikające nieprawidłowości w działaniu systemu.
Zastosowanie sterowników to przede wszystkim praca i nadzór nad wykonaniem zaprojektowanej czynności i cykliczne wznawianie. Sterowniki dbają o to aby wszystko przebiegało po naszej pomysłu.