Drewniane podłogi w mieszkaniach nadają pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu. Materiał tenże zawiera choć to do siebie, że po pewnym etapie użytkowania tworzą na nim trwałe ślady, które bardzo negatywnie przychodzą na estetykę podłogi.
Drewniana powierzchnia potrafi się odkształcać, przebarwiać, rysować, a lakier spośród jego wielkości często odpryskuje.
Zobacz koniecznie parkiety Bydgoszcz
Istnieją jednak techniki, dzięki którym można odnowić drewnianą podłogę, nadając jej całkiem nowy wygląd. Istotnym jest tu cyklinowanie, które uzyskuje się z wykorzystaniem skomplikowanych narzędzi, w współczesnym szlifierki. Do stworzenia tej czynności najlepiej wynająć fachowców. Koszt tego rodzaju usługi zależny istnieje z tego czy będzie wtedy cyklinowanie podłogi lakierowanej czy olejowanego parkietu. Kolejno istnieje obecne dwadzieścia lub trzydzieści złotych za metr kwadratowy powierzchni.
Różnica polega tu także, na grubości zeszlifowywanej warstwy. Z lakierem jest ostatnie tylko sam bądź dwa milimetry, z parkietu natomiast niezbędne jest zeszlifowanie grubszej warstwy. Związane stanowi toż z tego, że o ile lakier pokrywa tylko wierzchnią warstwę podłogi, o tyle olej wsiąka nieco bardzo, powodując przebarwienia.
Po zeszlifowaniu podłogi należy ją bardzo mocno oczyścić z reszt wiórów i pyłu. Najlepiej przygotować to za pomocą odkurzacza. Po czym dalej wskazane byłoby przetarcie powierzchni wilgotną szmatką. Wykonanie tych prac starannie jest daleko istotne dla późniejszego, końcowego efektu idealnie gładkiej podłogi.
Gdy ziemia istnieje szybko w stopniu surowego, zeszlifowanego drewna można ją lub zalakierować, albo poolejować. Jeżeli decydujemy się na olejowanie, nie będzie obowiązkowe wcześniejsze gruntowanie powierzchni. Należy wiedzieć, że olej zdecydowanie zmieni barwę drewna na prostszą. Lakier nada jedynie połysku. Olejowanie polega na nakładaniu pojedynczych warstw oleju, który wciera się polerując dopiero po wyschnięciu warstwy. Drewno z drzew egzotycznych ma największy godzina schnięcia, ponieważ samo w sobie zawiera naturalne oleje. Podobnie drewno sosnowe, świerkowe czy jodłowe ze względu na długą zawartość żywicy.
W przypadku lakierowania najpierw gruntujemy podłogę lakierem podkładowym, który wypełni niewielkie ubytki i wyrówna powierzchnię, a później stawia się warstwę lakieru do parkietów. Ilość warstw zależna istnieje toż od tego, jaki efekt nabłyszczenia chcemy kupić.
Jeżeli chcemy polakierować podłogę, która przez cyklinowaniem była olejowana, nie ma ku temu przeciwskazań, jednak najpierw należy drewno specjalnie przygotować. Istotne jest tutaj nałożenie warstwy podkładowej lakieru, jaka będzie izolowała wierzchnią warstwę od ewentualnych pozostałości oleju uważających się w fazach drewna.